Long Tail klíčová slova pro SEO. 10 tipů, jak je najít

Publikováno: 17 Březen 2016 | Rubrika: Internetový marketing, SEO (optimalizace webu)

Long Tail klíčová slova pro SEO. 10 tipů, jak je najít

Máte problém se umístit s vaším webem na předních pozicích ve vyhledávačích na obecná a vysoce-konkurenční klíčová slova? Nezoufejte, řešení existuje. Zapomeňte chvilku na populární fráze a zaměřte se na Long Tail SEO. Ale kde najít klíčová slova s nízkou konkurencí? V tomto článku vám ukážu 10 tipů, jak na analýzu longtailových klíčových slov, které můžete využít pro vaši SEO strategii.

“Výhodou Long Tail klíčových slov je nízká konkurence a vyšší míra konverze, ale i návratnosti investic”

Pojďme si nejdříve říct pár základních informací o Long Tailu, tedy co to vlastně je, jaké jsou jeho výhody, nevýhody, a jaký má význam pro SEO.

Co je Long Tail

Jedná se o termín, který se používá v internetovém marketingu (SEO, PPC) a souvisí s klíčovými slovy. Konkrétně s těmi, která jsou méně populární, tedy méně vyhledávaná, ale za to je jich oproti obecným slovům mnohem více.

Long Tail slova jsou specifičtější a konkrétnější a mají vyšší míru prokliku a konverze. Mají také podstatně lepší a rychlejší návratnost investic (ROI).

Výhody Long Tail slov

 • mají vyšší míru prokliku
 • mají lepší konverzní poměr
 • mají lepší návratnost investic
 • mají přesnější cílení
 • v SEO mají nízkou konkurenci
 • v PPC mají nižší cenu prokliku

Nevýhody Long Tail slov

 • jsou méně populární
 • jsou méně vyhledávaná

Význam Long Tail v SEO

Long Tail je jednou z nejefektivnějších SEO strategií. Proč? Jednoduše proto, že dostat se na první pozice ve vyhledávačích je mnohem jednodušší než na klasické populární a vysoce konkurenční fráze. Zahrňte Long Tail do strategie obsahového marketingu a uvidíte, jak návštěvnost vaše webu poroste.

“Pro Long Tail SEO je zásadní najít ta správná klíčová slova.”

10 tipů, jak najít Long Tail klíčová slova?

 1. Plánovač klíčových slov v AdWords
 2. Vyhledávací dotazy související s …
 3. Našeptávač Google, Seznam a ÜberSuggest
 4. Návrh klíčových slov v Skliku
 5. Diskuzní fóra
 6. Google Search Console a provoz vyhledávání
 7. Google Trends a analýza popularity klíčových slov
 8. Google Correlate
 9. Soovle
 10. KeywordTool

1. Plánovač klíčových slov v AdWords

Asi víte, že analýzu klíčových slov lze udělat v nástroji Plánovač klíčových slov v Google AdWords. Tento skvělý pomocník má ale jednu fatální chybu:

“Poskytuje pořád stejná klíčová slova všem. Vám i vaší konkurenci.”

Google Adwords

A to je důvod, proč je většina obecných klíčových slov tak hodně konkurenční. Pokud už jste někdy dělali analýzu klíčových slov v AdWords, určitě jste si všimli, že obsahuje sloupec s názvem “Konkurence”. V něm se vyskytují hodnoty: Nízká, Střední nebo Vysoká. Většina slov ale bude buď střední nebo vysoké konkurence. Ta, která jsou označena jako “Nízká” jsou Long Tail. AdWords vám jich ale příliš neukáže. Já vám však prozradím, jak udělat analýzu Long Tail klíčových slov pomocí jiných nástrojů a mnohem lépe.

Google Adwords

2. Vyhledávací dotazy související s …

Když zadáte do vyhledávače Google nebo Seznam klíčové slovo a potvrdíte vyhledávání, můžete si všimnout, že úplně dole pod výsledky se nachází sekce “Vyhledávací dotazy související s …” na Googlu a “Související dotazy:” na Seznamu.

Související vyhledávání

Může se vám zdát, že to není nic podstatného, ale zdání klame. Sekce související s vyhledávanými dotazy může být studnicí nápadů pro Long Tail fráze.

Seznam v sekci “Související dotazy” nabízí dotazy, které jsou relevantní pro hledanou frázi a nějakým způsobem s ní souvisí. Vyhledávaný dotaz nemusí s původní klíčovou frází syntakticky souviset, tzn., že není jeho přímým rozšířením, ale je pro danou frázi či dotaz smysluplný. I to může někdy stačit pro odhalení Long tailu. V souvisejících dotazech na Seznamu se nacházejí také:

 • alternativy daného dotazu (gopro kamera / outdoor kamera)
 • více specifikující dotazy (gopro kamera / kamera gopro hero 4)
 • generalizující fráze (gopro kamera / gopro).

Google v sekci “Vyhledávací dotazy související s …” funguje podobně, jako Seznam. Vlastně je to přesně naopak, Seznam funguje podobně, jako Google :-) Jak vyplývá z názvu, jedná se o související dotazy, mezi kterými se často objevují také Long Tail fráze vhodné pro vaši SEO strategii. Jak je ale identifikovat?

Zkusíme si udělat malou Long Tail analýzu

Zadal jsem do Googlu klíčové slovo “digitální fotoaparát” a podíval se do souvisejících dotazů.

Související dotazy ve vyhledávání - digitální fotoaparát

Můžete vidět, že Google nám mezi souvisejícími dotazy nabídl mix blízkých variant zadaného klíčového slova. Některé z těchto slov mohou být pro zacílení velmi užitečné a může se jednat o nízko-konkurenční Long Tail. Na první pohled však nepoznáte, že se jedná o Long Tail s nízkou konkurencí.

Související dotazy ve vyhledávání

Tip: Doporučuji klíčová slova ještě protáhnout Plánovačem klíčových slov v AdWords, kde zjistíte, jak velká je jejich konkurence. Když vám plánovač při analýze nezobrazí ani jednu ze tří hodnot konkurence, ale zobrazí pouze pomlčku (udělá to i ve sloupci “Prům. měsíční vyhledávání”), je to jasný důkaz, že se jedná o Long Tail klíčové slovo.

Co je ale zásadnější, je fakt, že některá klíčová slova, která se nachází v souvisejících, přes nástroj Plánovač klíčových slov AdWords, při zadání hlavního vyhledávacího dotazu, nemusíte najít. V našem případě, když zadáte do plánovače klíčové slovo “digitální fotoaparát”, nenajdete v analýze například fráze: “digitální fotoaparát s hledáčkem” nebo “digitální fotoaparát jak funguje”.

Tip 2: Vezměte jedno z klíčových slov, které se nachází v sekci “Vyhledávací dotazy související s …” a vložte ho znovu do vyhledávání, nebo na něj jen klikněte a dostanete se znovu na jeho výsledky vyhledávání. Nyní opět přejděte dolu do sekce “Vyhledávací dotazy související s …”, kde na vás čekají další klíčová slova, které vám Plánovač klíčových slov nezobrazí. To můžete opakovat dokola, dokud nezískáte celou řadu skvělých klíčových slov.

Související dotazy ve vyhledávání

Tip pro obsahový marketing: Pokud budete chtít získat longtailová klíčová slova pro obsahovou SEO strategii, vezměte jedno z klíčových slov, které je již 2x opakované v sekci související, v našem případě například “kompaktní fotoaparát s velkým čipem” a vložte ho do Plánovače klíčových slov v AdWords. Seřaďte sloupec “Konkurence” od nejnižší a dostanete skvělá klíčová slova pro vaše články, návody a další druhy obsahu.

Kompakt s čipem

3. Našeptávač Google, Seznam a ÜberSuggest

Našeptávač vyhledávače je další ze způsobů, jak najít Long Tail fráze. Doporučuji použít našeptávač Googlu i Seznamu. Každý vám zobrazí trochu jiné výsledky, viz. obrázek níže.

Našeptávač Google

Našeptávač Seznam

Když zadáte do vyhledávacího pole dotaz, můžete si všimnout, že vám našeptávač zobrazí další varianty frází. Některé z nich mohou být podobné, jako z výsledků “Souvisejících slov”. Našeptávače fungují tak, že když zadáte ke klíčovému slovu další písmeno nebo část slova, zobrazí vám další podobné fráze.

Google našeptávač

Našeptávač je další studnice nápadů pro Long Tail fráze, které můžete použít jak pro web nebo eshop, tak pro obsahový marketing či SEO strategii.

Tip: Abyste získali z Google našeptávače co nejvíce klíčových slov a přitom nemuseli zadávat různé kombinace typu “fotoaparát do ...”, “fotoaparát pro ...”, “fotoaparát na ...”, apod., použijte skvělý nástroj ÜberSuggest. Je zdarma.

ÜberSuggest

ÜberSuggest vám zobrazí stovky longtailových klíčových slov, které nabízí našeptávač Google. Můžete si také vybrat podle abecedy, na jaké písmeno bude začínat další slovo za hlavní frází. Velkou výhodou je, že nástroj má na výběr, zda chcete hledat v našeptávači vyhledávání na webu, v obrázcích, nakupování, YouTube nebo v novinkách. Všechna data bere z Googlu. Pro cizojazyčnou analýzu klíčových slov můžete použít výběr jiného jazyka.

ÜberSuggest

4. Návrh klíčových slov v Skliku

Nástroj “Návrh klíčových slov” v reklamním systému Sklik je další z možností, jak najít Long Tail. Sklik neobsahuje žádný speciální nástroj pro hledání longatilových klíčových slov a frází, ale většinou nabídne větší množství nízko-konkurenčních frází než třeba AdWords.

Sklik

Obsahuje sloupec “Konkurence”, podle kterého si můžete konkurenčnost ověřit.

Tip: Použijte Sklik v kombinaci s nástrojem SEDM (Search Engine Data Miner) od Sunitky, který je skvělým pomocníkem při analýze klíčových slov a konkurence. Jednoduše vyberte vytipovaná klíčová slova z Skliku, zkopírujte je do nástroje SEDM a spusťte analýzu. Nástroj vám zobrazí počet výsledků na Google a Seznam.cz, hledanost a výši konkurence na Seznam.cz. Navíc vám zobrazí analýzu konkurence ve vyhledávání pro zadaná klíčová slova a fráze.

SEDM - nástroj na analýzu SERPu

SEDM - konkurence ve vyhledávání

5. Diskuzní fóra

Diskuzní fóra jsou plná dotazů. Lidé se ptají na různé věci, mají různé potřeby, požadavky nebo problémy. A právě na fórech můžete najít klíčová slova pro Long Tail SEO, která by vás možná ani nenapadla.

Zadejte do Googlu "Klíčové slovo" + "fórum" a hledejte tu správnou diskuzi, která je uživatelsky aktivní. Nebojte se prozkoumat více fór. Čím více jich bude, tím více získáte longtatilů.

Diskuzní fóra

Vytipujte si vhodnou kategorii, která bude nejblíž vašemu tématu a tu pořádně prohledejte. Ale už v samotném názvu kategorie se může vyskytovat longtailový výraz.

Seznam fór

Klíčová slova čerpejte z nadpisů jednotlivých témat. Pravděpodobně najdete mnoho nesmyslných nebo nepoužitelných frází, ale vsadím se, že najdete také mnoho skvělých nápadů pro obsahový marketing a Long Tail SEO. Chce to hledat a hledat. Udělejte si seznam vybraných slov a protáhněte je plánovačem klíčových slov v AdWords, kde ověříte jejich konkurenčnost a vyhledávanost.

Seznam fór

6. Google Search Console a provoz vyhledávání

Pokud používáte “Nástroje pro webmastery” - Google Search Console (dříve Google Webmaster Tools), je to příležitost, jak najít další skvělé fráze, které mohou být Long Tail.

Otevřete si Search Console, klikněte na “Návštěvnost z vyhledávání” a “Analýza vyhledávání”.

Google Search Console - Nástroje pro webmastery

V tabulce vyhledejte smysluplná slova, na která se web umísťuje na druhé nebo další straně ve výsledcích vyhledávání.

Google Search Console - Nástroje pro webmastery

Klikněte na dané klíčové slovo. Pro naši demonstraci jsem vybral “originální interiér”. Jak můžete vidět, za posledních 28 dní zobrazili stránku ve vyhledávání Google 3 uživatelé. Nemusí se vám to zdát mnoho, ale to proto, že stránka je až na 6 straně ve výsledcích vyhledávání, a tam zabrouzdá velmi málo lidí. Je to až podezřelé, že došli tak daleko. Pravděpodobně nenašli to, co hledali, což může být skvělá příležitost právě pro vás.

Vybraná klíčová slova jsem opět protáhnul plánovačem klíčových slov v AdWords, abych zjistil, jaká je konkurence a průměrné měsíční vyhledávání. Jak můžete vidět, klíčové slovo “originální interiér” vyhledává zhruba 10 lidí měsíčně (pouze na Google.cz, ale na Seznam.cz to mohou být další) a konkurence je označena pomlčkou, což signalizuje, že konkurence není žádná. Takže naprosto ideální Long Tail pro SEO.

Google Search Console - Nástroje pro webmastery

Tip: Když v Search Console kliknete na vybrané klíčové slovo, dostanete se na jeho detail. Přepněte se na položku “Stránky” a v dolní části náhledu se vám zobrazí vstupní stránka, na kterou vede klíčové slovo z vyhledávače. Tím pádem můžete tuto stránku začít optimalizovat na objevený Long Tail. Po čase můžete zase výsledky kontrolovat a měřit.

7. Google Trends a analýza popularity klíčových slov

Google Trends není nástroj pro vyhledávání longtailových frází, nicméně vám může pomoct odhalit klíčová slova, která jsou na vzestupu. Google Trends je analytický nástroj, díky kterému můžete prozkoumat, jaká je oblíbenost či popularita klíčových slov, a to v čase za několik let zpětně. Nástroj vám navíc může ukázat objem klíčových slov dříve, než se objeví v plánovači klíčových slov AdWords.

Jak můžete vidět, tak popularita klíčového slova “digitální fotoaparát” v posledních 10-ti letech výrazně klesla. Příčinou pravděpodobně bude fakt, že boom digitálních fotoaparátů už máme za sebou a není o ně tak velký zájem, jako třeba v roce 2005.

Google Trends - digitální fotoaparát

Naopak u klíčového slova “seo” můžete vidět, že v posledních 10-ti letech jeho popularita postupně vzrůstá. Lidé se o tento obor zajímají čím dál více. Kolem roku 2010 se popularita tohoto výrazu ustálila.

Google Trends - SEO

Tip: Pokud chcete najít potenciálně lukrativní klíčová slova, která se ještě nemusí zobrazovat v plánovači klíčových slov AdWords, zadejte do Google Trends klíčové slovo a přejeďte dolů na “Související vyhledávání”. Mezi dotazy můžete najít zajímavé nápady na Long Tail.

Google Trends - šaty

8. Google Correlate

Google Correlate patří mezi méně známe, ale zato skvělé nástroje, který vám zobrazí klíčová slova, která spolu korelují, tedy mají vzájemný vztah.

Například, když zadáte klíčové slovo “zdravá výživa”, můžete dohledat další slova, na která si nemusíte vzpomenout. Například “protein”, “sacharidy” nebo také “portál”. To vše může mít vzájemný vztah s hlavním klíčovým slovem. Nezapomeňte si přepnout položku “Country” na požadovanou oblast, ze které chcete data shromažďovat.

Google Correlate

Klíčová slova pak můžete použít jako základ pro další práci s longtailem a vložit je například do ÜberSuggest, scrapebox a dalších analytických nástrojů, které zmiňuji v tomto článku.

9. Soovle

Soovle patří k mým velkým oblíbencům. Je zcela zdarma a dokáže vám zobrazit Long Tail klíčová slova, která lidé zadávají na Google, Amazon.com, Wikipedii, YouTube, Bing, Yahoo, Netflix, Weather.com, Buy.com, Ebay a Answers.com. Práce s ním je velmi snadná a výsledky jsou někdy velmi překvapivé.

Soovle

Stačí do vyhledávacího pole napsat klíčové slovo a Soovle vám zobrazí, jaké longtailové výrazy se na jakých serverech vyhledávají. To pro vás může být skvělá inspirace pro další prověřování konkurenčnosti a vyhledávanosti v plánovači klíčových slov AdWords.

Soovle

10. KeywordTool

A to nejlepší nakonec. KeywordTool.io je nástroj pro analýzu klíčových slov, který se specializuje na Long Tail výrazy. Nástroj využívá automatické doplňování Googlu, tedy našeptávač, a dokáže generovat stovky longtailových výrazů.

KeywordTool.io

V základní verzi je zdarma, ale i základní verze vám poskytne kolem 750 návrhů. Placená verze keywordtool.io/pro vám poskytne 2x více návrhů a budete moc využít další velmi zajímavé funkce, jako je objem vyhledávání, CPC, konkurenčnost a další.

Předností tohoto nástroje na analýzu Long Tail frází je, že dokáže přidávat znaky před a za dané klíčové slovo, takže dostanete mnohem více klíčových slov než například v nástroji ÜberSuggest. Navíc umí vyhledávat mimo Googlu také na YouTube, Bing, Amazon a App Store.

KeywordTool.io


Máte lepší tip, jak najít Long Tail pro SEO?

Máte tip na jiné nástroje pro analýzu longtailových klíčových slov? Napište je do komentářů a podělte se o ně.

Byl pro vás článek užitečný?

Pokud byl pro vás článek nějakým způsobem užitečný a pomohl vám, budu moc rád, když ho budete sdílet na svých webech, blozích nebo sociálních sítích. Pokud máte nějaký dodatečný dotaz, nebo pokud jsem na něco zapomněl, napište mi do komentářů.